Zeytinyağının 10 Faydası

Zeytinyağının 10 Faydası

13 Eylül 2021

Zeytinyağı içeriğinde barındırdığı pek çok faydalı bileşenin yanı sıra antioksidan yönünden de oldukça zengindir. Doğal yapısı ile zeytinyağı insan vücuduna sayısız faydası ile ülkemizde sık tercih edilen, farklı tarif ve yemek türlerinde
kullanılan bir yağdır. Sağlığımız ve damak tadı için tükettiğimiz zeytinyağının farklı kullanım amaçları için çeşitleri bulunmaktadır. Soğuk sıkım zeytinyağı, riviera zeytinyağı, natürel sızma zeytinyağı ve natürel birinci zeytinyağı
olarak çeşitleri bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre çeşitli kullanım amaçlı zeytinyağlarından tercih edebilirsiniz. Zeytin yağı diğer yağlardan farklı olarak zeytin ve çekirdeği ile birlikte sıkıldığı için oldukça sağlıklı olmaktadır.

1- Karaciğeri Temizler

Vücudumuzda hayati önemi olan karaciğerin hayati olan pek çok da görevi vardır. Karaciğer kırmızı kan hücrelerinin üretimi, glikojen depolanması, plazma ve protein sentezi, hormon üretimi ve detosifikasyon da dahil olmak üzere birçok görevi vardır.
Böyle önemli görevleri olan karaciğer organımızın daha fonksiyonlu ve sağlıklı çalışmasını da zeytinyağı sağlamaktadır. Zeytinyağı karaciğeri temizlenmesine katkı sağlayarak daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

2- Sindirimi Düzenler

Zeytinyağının içeriğinde içerdiği pek çok faydalı bileşen gibi bir de yüksek antioksidan içermektedir. Sindirimimizin sağlıklı ve düzenli çalışmasına katkı sağlayan yüksek antioksidan içerikli zeytinyağı size şifa olmaktadır.

3- Sağlıklı Kilo Verin

Zeytinyağının sağlığa olan faydalarından ziyade formumuzu korumak için de bize katkısı bulunmaktadır. Zeytinyağı metabolizmayı hızlandıran yapısı nedeniyle gün içerisinde salata gibi öğünlerde tercih edildiğinde daha sağlıklı ve hızlı kilo vermenize yardımcı olur.
Aynı zamanda yakaladığınız formunuzu da korumanıza destek olur.

4- Sağlam Kemikler

Zeytinyağının sayısız faydalarından biri de içerisinde yüksek kalsiyum bulunmasıdır. Kalsiyum kemiklerin yapı taşıdır. Yüksek kalsiyum ve mineral oranı ile kemiklerimizin daha sağlıklı ve kuvvetli olmasına yardımcı olur.
Zeytinyağı gelişme çağında olan çocukların da kemiklerinin sağlıklı gelişmesine destek olur.

5- Cildi Korur

Zeytinyağı içeren pek çok kür, sabun ve besleyici özelliği ile şampuan kullanmışsınızdır. Zeytinyağı cildinizi pürüzsüz ve parlak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca cildinizi koruyarak yaşlanmayı geciktirici özelliği mevcuttur. Hergün kullanılan makyaj malzemelerinin zararlı etkilerinden
cildinizin korunmasına destek olur.

6- Sağlıklı Saçlar İçin

Zeytinyağı tenimizin nasıl ki parlak ve güzel görünmesini sağlıyor, cildimizi koruyorsa saç diplerimizi ve saçlarımızı da besleyip koruyarak saç bakımı yapıp saçlarınızın daha sağlıklı olmasına destek olmaktadır.
Ayrıca düzenli zeytinyağı kullanımında saçlarınızın dökülmesinin engellenmesine yardımcı olmaktadır.

7- Diyabete Etkisi

Zeytinyağı doğal ve bitkisel yapısı ile diyabet dostu bir yağdır. Zeytinyağı kan basıncını düşürerek adeta insülin görevi görmektedir. Daha konforlu ve sağlıklı diyabet yaşantısı için zeytinyağı kullanımını düzenli hale getirmek faydalı olacaktır.

8- Kan Basıncı Düzenleyici

Zeytinyağı doğal yapısı ile kan basıncımızı düzenleyerek tansiyomuzun normal seviyelerde seyretmesine destek olur. Özellikle yüksek tansiyon ve tansiyon hastalarının zeytinyağı kullanması tansiyonlarının daha iyi seviyede ilerlemesine yardımcı olacaktır.

9- Stresi Zeytinyağı İle Atın

Her gün kahvaltı da ya da gün içerisinde çeşitli baharatlar ile tatlandırılmış zeytinyağı tüketmek size canlılık katacak ve enerji verecektir. Yorucu ve stresli hissettiğiniz an da gün içerisinde tükettiğiniz zeytinyağı imdadınıza yetişecektir.
Zeytinyağı aynı zamanda kolesterol dengenizi korumanıza destek sağlar.

10- Safra Kesesinde Taş Kalmasın

Zeytinyağı içerdiği asit oranı ile safra kesesinde oluşacak ya da oluşmuş taşların eritilmesinde önemli destek olur. Ayrıca safra kesesi içerisinde bulunan kum benzeri yapının da dağılmasını ve safra kesesinin bir düzene girmesini sağlar.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.