Zeytinyağı Kullanımı

Zeytinyağı Kullanımı

19 Kasım 2020

Kaliteli ve lezzetli bir zeytinyağı yemeklerinizi ve hayatınızı güzelleştirir.

Sağlıklı bir hayat için yılda en az 10 lt tüketmelisiniz: DSÖ ve yetkili kuruluşlar yıllık kişi başı en az 10 lt zeytinyağı tüketilmesini öneriyor. Bu oran Türkiye’de yıllık kişi başı 1.5 litreyken Avrupa’da kişi başı ortalama 14 litredir.

Damak zevkinize uygun kaliteli zeytinyağı tercih edin: Lezzetli ve kaliteli bir z.yağı yemeklerinize güzellik ve sağlık katar. Yediğiniz sağlıklı yemekler ise hayatınıza güzellik katar.

Yemeğinizi yemeden önce üzerine kaliteli zeytinyağı gezdirin: Hafif ısındığı zaman aroması yoğun bir şekilde açığa çıkar. Tabaktaki yemeğinizin hafif ısısıyla bu aromalar canlanacak ve daha lezzetli, besleyici bir hale gelecektir.

Yapacağınız kızartmalarda da zeytinyağı kullanın: Riviera (Rafine) Zeytinyağı yanma derecesi en yüksek yağdır. Ayçiçek yağının yanma derecesi 220 C iken, Riviera 260 C dır. Bilimsel çalışmayla kanıtlanmış bir gerçektir. Sıcaklığa dayanımı daha yüksek olduğu için yapısı bozulmaz ve kanserojen risk oluşturmaz.

Her zaman kaliteli ve taze zeytinyağı kullanın ve iyi saklayın: Zeytinyağının özelliklerini bozan üç önemli faktör vardır. Bunlar, Isı, ışık ve havadır. Soğuk sıkım zeytinyağınızın olumlu özelliklerini korumanız için iyi muhafaza edilmesi gerekir.

 

Tazelik Testi;

Zeytinyağının tazelik durumunu sadece kokusunu hissederek anlayabilirsiniz. Bunun için ince camlı bir kadehe az miktarda zeytinyağı koyun. Kadehi avucunuza yerleştirin ve diğer elinizle kadehin ağzını kapatın. Bir dakika boyunca bekleyerek vücut ısınızla kadehin ısınmasını sağlayın. Böylece ısınan kadehteki zeytinyağı aromalarını açığa çıkaracak ve aromalar kadehte birikecektir. Kadehten elinizi kaldırın ve hemen kadehin içini koklayın. Eğer taze ise; yeni kesilmiş çimen, domates yaprağı, taze ot gibi tazelik kokan aromaları hemen hissedeceksiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.