Kaliteli Bir Zeytinyağında Hangi Özelliklere Bakılmalı

Kaliteli Bir Zeytinyağında Hangi Özelliklere Bakılmalı

12 Ağustos 2021

Gün geçtikçe toplumun daha da bilinçlenmesi ile  doğal yollarla üretilmiş gıdalara talepler artmaktadır. Zeytin ve zeytinyağı ise bu pazarın önde gelen iki ürünü olarak göze çarpmaktadır. Sağlık ve lezzeti birleştirip sofralarımızı süsleyen zeytinyağı; meyve suyu gibi natürel tüketilebilen tek yağ olma özelliğine sahiptir. Peki insan beslenmesinde bu denli önemli bir yer alan kaliteli zeytinyağında olması gereken özellikler nelerdir ?  İyi bir zeytinyağı tadımcısı olmak için bilmemiz gerekenler  ve zeytinyağı sınıflandırılmasında incelenen duyusal değerlere gelin hep birlikte göz atalım ve bazı doğru bilinen yanlış efsaneleri aydınlatalım.

zeytinyağı

Zeytinyağında Olması Gereken Olumlu Özellikler

İyi bir zeytinyağı öncelikle taze zeytin meyvesinin tat ve aromasını taşımalıdır. Bu zeytinin çeşidine,  bölgesine  ve  iklim  koşullarına  bağlı  olmakla  beraber  tattığınızda  adeta  taze  sıkılmış meyve suyu hissini vermelidir. Çünkü sızma zeytinyağı hiçbir ısıl işlem ve rafinasyon görmeden elde edilen yağdır. Zeytinyağının duyusal sınıflandırılmasında olumlu üç temel özellik ise meyvemsilik, acılık ve yakıcılıktır.

  1. Meyvemsilik

Bu özelliği taze zeytin meyvesi başta olmak üzere çeşitli meyve ve sebzelerin aroma ve tadının bize anımsatılması ile tanımlayabiliriz. Kimi zaman taze biçilmiş çimen kokusu ya da  yeşil elma, yeşil muz kabuğu, çağla gibi meyve  aromaları hissedilebilir. Erken hasat döneminde yapılan hasat sonucu üretilen zeytinyağında bu özellik fazladır. Kokladığınız bir zeytinyağında meyvemsilik ne kadar fazla ise zeytinyağı o kadar kaliteli kabul edilir.

  1. Acılık

 Taze zeytin meyvesinden yağa taşınan bir diğer olumlu özellik ise acılıktır.Kimi zaman badem kimi zaman ise karabiber acılığı hoşa giden bir acılık olarak tanımlanmaktadır. Bu özellik zeytin meyvesinde bulunan fenolik bileşenlerin zeytinyağına taşındığının bir göstergesidir. Dilin arka yan kısımlarında algılanan bu özellik yeşil ve yeşile dönük zeytinyağların karakteristik tadıdır.

  1. Yakıcılık

Bir diğer olumlu özellik olan yakıcılık da yine taze zeytinden yağa taşınan olumlu özelliktir. Bu özellik de yine  zeytin  meyvesinde  bulunan  fenolik  bileşenlerin  yağa aktarıldığının bir diğer göstergesidir.

Ağıza alınan az bir miktar yağ hava sirkülasyonu ile boğaza taşındığında geniz ve boğazda bir ısırıcılık yakıcılık hissedilmelidir. Özellikle erken hasat döneminde olgunlaşmamış zeytinlerden elde edilen yağların sert, yakıcı, keskin duyusal algısıdır. Özellikle gırtlakta hissedilir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.